پرسش های متداول درباره چراغ خطی و لاینر

چراغ خطی یا چراغ های لاین ( لامپ خطی ) دارای دو مدل مختلف به لحاظ نوع لامپ می باشند، چراغ خطی ال ای دی و چراغ های بدون لامپ که امکان استفاده با لامپ های فلورسنتی یا ال ای دی هستند.

چراغ خطی چیست و چه کاربردی دارد؟


پاسخ

این چراغ‌ها (linear lighting) جزو مدرن‌ترین سیستم‌های روشنایی هستند که از لحاظ کارایی نسبت به سیستم‌های روشنایی قدیمی بازده نوری بسیار بالاتر، طول عمر بیشتر، شار نوری بهتر و مصرف انرژی کمتری دارند و همچنین نور را به صورت یکدست و یکنواخت از خود ساطع می‌کنند. در این مقاله تلاش کردیم به آسان‌ترین روش ممکن توضیح دهیم چراغ خطی یا لاینی چیست و چه کاربردی دارد.

چراغ خطی توکار چیست؟


پاسخ

شاید برای شما هم این سوال پیش آماده باشد که چراغ خطی توکار چیست و چه کاربردی دارد؟ برای توضیح باید گفت نصب این مدل چراغ در سقف‌های کاذب انجام می‌شود. به همین دلیل در ساخت این سقف‌ها باکس یا شیارهایی مناسب با ابعاد این چراغ‌ها ایجاد کرده و پس از آن چراغ در داخل آن تعبیه می‌شود. البته از این چراغ‌ها می‌توان در بعضی دیوارهایی که شرایط خاصی دارند نیز استفاده شود.

چراغ خطی روکار چیست؟


پاسخ

استفاده از این مدل چراغ خطی برای نور پردازی تنها در شرایطی انجام می‌شود که ارتفاع سقف سقف زیاد نباشد تا بتوان از سیستم‌های آویز در آن استفاده کرد یا سقف کاذب و امکان برش و ایجاد شیار در سقف جهت نصب چراغ خطی توکار وجود نداشته باشد. اگر دوست دارید سیستم روشنایی محل مورد نظر خود را تغییر بدهید اما امکان تغییر یا دست بردن در سقف و دیوارها را ندارید می‌توانید با استفاده از چراغ خطی روکار سیستم روشنایی مورد علاقه‌ی خود را در مکان مورد نظر پیاده کنید.

چراغ خطی آویز چیست؟


پاسخ

این مدل از چراغ‌های خطی از لحاظ سیستم روشنایی هیچ تفاوتی با نمونه‌های قبلی ندارند. تفاوت آنها تنها در سیستم نصب آویز است که کاربردهای خاص خود را دارد. از این چراغ‌ها در فضاهایی که ارتفاع سقف زیاد است، می‌توان استفاده کرد. زیرا در این مکان‌ها برای انجام نورپردازی مورد نظر خود و رسیدن به حد کافی نور در فضا نیاز به استفاده از چراغ‌های بیشتری خواهیم بود پس با استفاده از چراغ خطی آویز می‌توان فاصله بین چراغ و کف را کمتر کرده و در نتیجه هزینه کمتری برای روشنایی پرداخت شود.

کاربرد چراغ خطی چیست؟


پاسخ

در گذشته از این چراغ‌ها تنها در فضاهای تجاری مانند دفاتر یا خرده فروشی‌ها استفاده می‌شد اما امروزه با توجه به انعطاف پذیری بالای چراغ‌های خطی، می‌توان در مکان‌های دیگری نیز از آنها استفاده کرد.

تعمیرات انواع چراغ